כוכב הים האדום
מצפה, מסעדה ובר מתחת לפני ים סוף
 

 

08-634-7777 :טל
08-634-7171 :פקס
nrltd@012.net.il

 
פרוייקט ירוק, המבוסס על רעיון שימור הסביבה

כוכב הים האדום הינו פרוייקט ידידותי לסביבתו, החי בהרמוניה עם סביבתו הטבעית ואף למעלה מכך - הפרוייקט תרם ותורם לטיפוחה ושימורה.

עד לפני כ- 20 שנה היתה בחוף הצפוני של מפרץ אילת, באזור ה”כוכב”, שונית אלמוגים פעילה וססגונית. אולם, למרבה הצער, זו נפגעה במשך השנים על ידי פעילויות אנושיות שונות כגון: הזרמת שפכים, שגרמו לזיהום, השלכת פסולת, פעולות בינוי ופיתוח, שחייה וצלילה, עד שהריף העדין, על תושביו החיים, הושחת כמעט לחלוטין. כאשר החלה הפעילות להקמת ה”כוכב”, היתה קרקעית הים באזור בו ממוקם האתר שוממת וצחיחה כמדבר. אנו נרתמנו לפרוייקט הצלה נרחב, הנמשך גם היום, על מנת לבנות מחדש ולטפח את ריף האלמוגים המרהיב שנהרס. ההצלחה היתה מעל למצופה ובזאת ניתן להיווכח מצפייה דרך חלונות ה”כוכב” במראה הקסום הנשקף מהם.

במשך מעל לארבע שנים (לפני פתיחת ה”כוכב” לקהל הרחב) שוחזר, שוקם וטופח ריף האלמוגים על ידי צוות צוללני ה”כוכב” בפיקוח ביולוג תת ימי מומחה ובשיתוף עם רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים. צוות ה”כוכב” הקים משתלה תת ימית בעומק של כ- 20 מטרים מתחת לפני המים שם שקד על גידול אלמוגים. בהרבה אהבה הניח אותם בזווית הנכונה מול השמש, ניקה אותם מטורפים, הפריד אלמוגים אגרסיביים מאלמוגים פאסיביים וסיפק להם את התנאים האופטימליים לגידול ואכן, קצב הגידול של האלמוגים היה פי כמה מקצב הגידול הטבעי. ערב פתיחת הפרוייקט לקהל, הועברו האלמוגים מהמשתלה אל סביב הקומה התת ימית של האתר. כן העבירו צוללני ה”כוכב” סלעים ומושבות אלמוגים פגועים מאזורים אחרים בים סוף, בהם היו סיכויי ההישרדות של אותם אלמוגים קלושים ובכך הצילו אותם מכליה.

תוצאות המאמץ הכביר, ההשקעה והטיפול המסור והאוהב בגן התת ימי לא אחרו לבוא. האלמוגים נקלטו (למעלה מ- 70%) והתפתחו ובעקבותיהם הגיעו למקום דגים רבים מסוגים שונים - גם כאלה שלא נראו באזור עשרות שנים “חזרו הביתה”.

צוות צוללני ה”כוכב” ממשיך לעסוק בפעילות רצופה לשימור וטיפוח סביבתו הטבעית. מאמץ זה כולל הגנה על השונית שמסביב לקומה התת ימית של האתר מפני טורפים פוטנציאליים של אלמוגים (כגון רכיכות וחלזונות שונים), ניקוי האלמוגים מסדימנט (אבק), המרחף במים, שוקע על האלמוגים וחונק אותם למוות ועוד. בנוסף, מפאת בידודו של האתר מאזורי שחייה וצלילה של הקהל הרחב, מתבצעת באתר ללא הפרעה רבייה ולכן, בעונות האביב והקיץ נצפים באזור דגים צעירים רבים.

בים הפתוח אין מי שידאג לאלמוגים מלבד הם עצמם, אולם האנרגיה בגופם לא תמיד מספיקה לשם כך. על כן, פעילותנו חשובה כל כך והודות לה באי כוכב הים האדום יכולים להנות מצפייה בעולם תת ימי דינמי וססגוני, בו להקה אחר להקה של דגים אקזוטיים נכנסת ויוצאת מגן האלמוגים המקיף את האתר ולעיתים גם בבעלי חיים גדולים יותר כגון צבי ים, דולפינים ועוד.

   
לחץ על תמונה להגדלה

הפקה ועיצוב - עומר יאיר.

o
o
O
O
O
o
o
o
O
o
O
o
o
O
O
o
O
o