כוכב הים האדום
מצפה, מסעדה ובר מתחת לפני ים סוף
 

 

08-634-7777 :טל
08-634-7171 :פקס
nrltd@012.net.il

 
FAQ

שאלות על המבנה:

ש: כמה שנים לקח לתכנן ולבנות את אתר כוכב הים האדום?
ת: תכנון ה"כוכב", גיבוש הקונספט, קבלת אישורים וכו' ארכו כארבע שנים והבניה בפועל ארכה כארבע שנים נוספות.

ש: מה עובי ומשקל כל חלון?
ת: עובי החלונות ללא הזכוכית המחוסמת, הנמצאת משני צדדי החלונות לשם הגנה, נע בין 8.5 ס"מ ל- 13.5 ס"מ בהתאם לגודל החלון. ככל שהחלון גדול יותר, מופעל עליו עומס רב יותר ועל כן הוא עבה יותר. בנוסף, כאמור, לכל חלון ישנה זכוכית מחוסמת בעובי של 6 מ"מ הן מבפנים, על מנת להגן על הפנל האקרילי מפני האורחים והן מבחוץ , על מנת להגן על החלון מפני צוללנים, דגים וכו'. המשקל הכולל של כל החלונות הינו מעל 12 טון.

ש: האם אין סכנה שהמבנה יחליד ויחלש?
ת: סכנה שכזו נמנעת באמצעות פעולות אחזקה המבוצעות ב"כוכב". על מנת להאריך את אורך חיי המבנה, הותקנה מערכת הגנה קטודית משוכללת, המשחררת יונים למים, דבר המונע את פעולת ההתחמצנות של מבנה פלדה.

ש: האם קיימת סכנה שהמבנה יתנתק ממקום משכנו ויחליק לתוך הים?
ת: לא. לא נשקפת סכנה כזו משני טעמים. ראשית, בבסיס המבנה תא הנטל ובו כ- 4000 קוב בטון, המעגנים את המבנה כולו לקרקעית הים. שנית, המבנה עוגן לקרקעית הים על ידי 34 כלונסאות פלדה בקוטר 20 אינטש, אשר חודרים כ- 15 מטרים לתוך קרקעית הים ובכך למעשה "ממסמרים" את המבנה לקרקעית.

שאלות על העיצוב:

ש: ממה עשויים האהילים?
ת: האהילים עשויים מקונסטרוקצית מתכת מצופה בבד משי. הבד מצופה בשכבה פוליאוריתנית להגנה.

ש: האם מתחת לזכוכית ברצפת ה"כוכב" יש חול אמיתי?
ת: רצפת מסעדת ה"כוכב" אינה עשויה זכוכית למרות שכך הדבר נראה לעיתים. הרצפה עשויה מחול ים אמיתי מוקשה עליו יצקו שכבה של דבק אפוקסי עבה ושקוף על מנת ליצור תחושה של הליכה על חול רטוב.

שאלות בנושא הריף:

ש: האם כששוקע המבנה בים ועוגן במקום הקבוע שלו נפגעו אלמוגים?
ת: בהחלט לא!!! כאשר שוקע מבנה ה"כוכב" לים ועוגן במקום הקבע שלו קרקעית הים היתה שוממת וצחיחה כמדבר. לא היה באזור דבר מלבד חול וסלעי אלמוגים, אשר פונו מתחום המבנה.

ש: כיצד הגיעו האלמוגים לאזור הפגוע?
ת: צוות ה"כוכב" הקים משתלה תת ימית בעומק של כ- 20 מטרים מתחת לפני המים שם שקד על גידול אלמוגים. בהרבה אהבה הניח אותם בזווית הנכונה מול השמש, ניקה אותם מטורפים, הפריד אלמוגים אגרסיביים מאלמוגים פאסיביים וסיפק להם את התנאים האופטימליים לגידול ואכן, קצב הגידול של האלמוגים היה פי כמה מקצב הגידול הטבעי. ערב פתיחת הפרוייקט לקהל, הועברו האלמוגים מהמשתלה אל סביב הקומה התת ימית של האתר. כן העבירו צוללני ה"כוכב" סלעים ומושבות אלמוגים פגועים מאזורים אחרים בים סוף, בהם היו סיכויי ההישרדות של אותם אלמוגים קלושים ובכך הצילו אותם מכליה. את האלמוגים שהועברו הדביקו אנשי צוות ה"כוכב" בדבק רפואי מיוחד שיובא מפלורידה.

ש: איך רואים את הריף בחושך?
ת: ריף האלמוגים הסובב את ה"כוכב" מואר בתאורה ייחודית המאפשרת לראות את חיי הלילה של הדגים ושאר החיות מבלי לפגוע בהם. בתחילה הואר הריף בתאורה תת ימית אך התוצאות לא היו משביעות רצון. לכן, שונתה התאורה לתאורה עילית - מעל פני המים. המדובר בתאורה סגולה ומיוחדת שמצליחה להאיר די הצורך אך בשל אורכה וצבעי הגל שלה אינה פוגעת בריף. התוצאה מדהימה! חשוב לזכור שזהו המקום היחיד בעולם שבו ניתן לראות דגים ואלמוגים בלילה. מאחר והמראה בלילה שונה מהמראה ביום, כיוון שבעלי חיים שונים פעילים בשעות שונות של היממה, מומלץ לבקר באתר הן ביום והן בלילה על מנת להנות ממספר רב יותר וממגוון רחב יותר של חיות ימיות.

ש: האם התאורה המיוחדת אינה מפריעה לדגים לישון?
ת: לא! בתחילה חששנו כי בכך שנאיר את הריף בשעות הלילה נפר את איזון חיי היום והלילה של אוכלוסיית החיות שבו. אולם, מאחר והתאורה אינה חודרת את המים היא אינה מורגשת ומפריעה כלל והאלמוגים באזור ממשיכים להתפתח בצורה מדהימה. התאורה דולקת רק בחלק משעות הלילה ולא בכל שעות הלילה ובשל הצבע ואורכי הגל המיוחדים היא איננה מפריעה לחיים סביב הפרוייקט. העדות החיה לכך היא כי הן האלמוגים והן הדגים ממשיכים לחיות, לגדול, להתרבות ולהתפתח.

ש: מהן הפירמידות הנשקפות מבעד לחלונות האתר?
ת: הפירמידות מסביב ל"כוכב" הן מבנים מברזל המשמשים כמצע נוח לגידול אלמוגים רכים אותם שותלים לאחר מכן על אלמוגים קשים שבריף.

ש: האם מגיעים לאזור המסעדה כרישים?
ת: עד כה לא נראו באזור האתר כרישים. אולם, נצפו מאות דגים ובעלי חיים ימיים אחרים ואפילו "מורנות", דולפינים, צבי מים וכן דגים נדירים כגון "פרפרון אפור לחי".

ש: האם מותר לצלול באזור האתר?
ת: לא ניתן לצלול סביב מבנה כוכב הים האדום מאחר ומדובר בשטח פרטי ומאחר וגן האלמוגים אשר שוקם וסובב את המבנה עדין מאוד וצלילה של צוללנים שאינם מומחים בגידול ושימור אלמוגים עשויה לפגוע ולהזיק לאלמוגים ולהתפתחותם. צוות הצוללנים המיומן של ה"כוכב" הינו בעל ניסיון של שנים בטיפול באלמוגים ובבעלי חיים ימיים ונוקט באמצעי זהירות מיוחדים על מנת להימנע מפגיעה בחיים התת ימיים למשל בצלילה ללא לבישת סנפירים.

שאלות כלליות:

ש: היכן ממוקם המטבח ואיך האוכל מגיע לקומה התת ימית?
ת: המטבח ממוקם בקומת הכניסה של ה"כוכב" כ- 6.5 מטר מעל פני הים וכ- 12 מטר מעל קומת המסעדה. המנות המוכנות יורדות לקומה התת ימית במעלית שירות מיוחדת ומוגשות לאורחים כשהן מכוסות במכסים בצורת פעמוני כסף, השומרים על חום וטריות המזון עד הגעתו לאורחים ומונעות כל מגע של המזון עם הסביבה החיצונית (שומרים עליו סטרילי).

ש: האם מנקים את חלונות המסעדה?
ת: בהחלט! מבפנים ומבחוץ. למיטב ידיעתנו מדובר במסעדה היחידה בעולם, אשר על מנת לנקות את חלונותיה יש צורך בצוות צוללנים מיומן. צוות הצוללנים של ה"כוכב", בנוסף למלאכת שימור וטיפוח ריף האלמוגים, אמון גם על ניקוי יומיומי של חלונות המסעדה מהצד החיצוני תוך כדי צלילה.

ש: האם ניתן לערוך אירועים בכוכב הים האדום?
ת: בהחלט ניתן לערוך אירועים ייחודיים ויוקרתיים בכוכב הים האדום. אירועים בישיבה ניתן לערוך במסעדת ה"כוכב" עד 100 איש וב"מטרו בר" עד 200 איש. אירועי קוקטייל - "צלחת מזלג" ניתן לערוך במסעדה עד 200 איש וב"מטרו בר" עד 300 איש. בנוסף, ניתן על פי תיאום מראש לשלב פעילויות הפעלה שונות (הרקדה עם די ג'י, קריוקי וכו') ואומנים אורחים באירוע.

ש: האם גג האתר ("המטרו בר") פעיל גם החורף?
ת: בהחלט! יש לזכור כי מדובר בעיר אילת בה מבלים כל השנה ואשר בה גשם יורד רק שלוש פעמים בשנה. במידה ומדובר בערב קריר, אזי מופעלים בגג האתר תנורי גז.

הפקה ועיצוב - עומר יאיר.

o
o
O
O
O
o
o
o
O
o
O
o
o
O
O
o
O
o