כוכב הים האדום
מצפה, מסעדה ובר מתחת לפני ים סוף
 

 

08-634-7777 :טל
08-634-7171 :פקס
nrltd@012.net.il

 
כ- 6,000 טון של פלדה ובטון שנבנו בתהליך מורכב וייחודי

התכנון האדריכלי של מבנה כוכב הים האדום בוצע על ידי האדריכל ספי קריתי. תכנון המבנה, שהינו קונסטרוקצית פלדה, בוצע על ידי המהנדסים משה וד"ר נתאי דרימר. חלקי הפלדה של מבנה ה"כוכב" יוצרו במפעלי מתכת קדמני שבצפון הארץ בשנים 1995-1996 והובלו לאילת על ידי שלוש שיירות של משאיות. בנמל אילת רותכו חלקי המבנה לשלוש יחידות מאסיביות:

  • בסיס המבנה, או בשמו ההנדסי תא הנטל, אשר לו שני תפקידים עיקריים. האחד, ליצור מסה בבסיס המבנה (שצורתו פטריה), המונעת מהמבנה "לזנק" (לצוף) מתוך המים החוצה. השני, לפלס את המבנה ביחס לפני הים, דבר שיש בו צורך כיוון שקרקעית הים עליה מונח המבנה הינה משופעת מאוד ועמוקה יותר ככל שמתרחקים מהחוף. חלק זה שקל כ- 200 טון (לפני המילוי בבטון).
  • קומת המסעדה התת ימית שקלה כ- 110 טון וצורתה ככוכב. זאת על מנת להגדיל ככל האפשר את שטח הפנים שלה, דבר המאפשר כמעט לכל אורח מקום ישיבה בצמוד לחלון. בקומה זו 62 חלונות בגדלים שונים, הממוקמים בקירות ובתקרה. על מנת לעמוד בלחץ העצום המופעל על ידי המים, היה צורך בחלונות בעלי איכויות מיוחדות, אשר מעט מאוד יצרנים בעולם יכולים ליצרם. חלונות ה"כוכב" יובאו מיפן ומשקלם מעל 12 טון.
  • שתי הקומות העליונות שמעל לפני הים - קומת הכניסה, הכוללת לובי כניסה, בית קפה, שטח המיועד לחנות מזכרות, אודיטוריום ומטבחים וקומת הביניים, אשר בה משרדי האתר, מחסנים ושירותים. יחידה זו שקלה כ- 120 טון.

יחידות אלו הורדו בנמל לים אחת על גבי השניה באמצעות מנוף ענק במשקל 600 טון, שיובא במיוחד מבלגיה. לאחר ביצוע עבודות ריתוך סופיות במים לחיבור שלושת החלקים זה לזה, נגרר המבנה על ידי שתי גוררות ימיות כשני ק"מ מהנמל למשכנו הקבוע. המבנה נבנה כספינה והמראה של המגדל הענק הצף במים היה מדהים. באתר הקבע של המבנה נצקו כ- 4,000 טון בטון לבסיס המבנה באמצעות יציקה ימית, אשר השקיעו את המבנה לקרקעית. עיגון המבנה לקרקעית בוצע באמצעות החדרת 34 כלונסאות בקוטר 20 אינטש דרך בסיס המבנה לקרקעית הים עד לעומק של כ- 15 מטרים ולאחר מכן יציקת בטון בתוכם. המבנה המוגמר עמיד אפילו בפני רעידות אדמה, כבד מאוד ושוקל כ- 6000 טון.

  • הגישה למבנה ה"כוכב" הינה באמצעות גשר באורך של כ- 70 מטרים, המוליך מהחוף שבין מלון מרידיאן ומלון הסלע האדום אל הפרויקט.
   
לחץ על תמונה להגדלה

הפקה ועיצוב - עומר יאיר.

o
o
O
O
O
o
o
o
O
o
O
o
o
O
O
o
O
o